تبلیغات
قانون گذار در تبصره ۲ ماده ۹۹ قانون شهرداری ها مقرر داشته است : (( به منظور جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز در خارج از حریم مصوب شهرها و نحوه رسیدگی به موارد تخلف، کمیسیونی مرکب از نمایندگان وزارت کشور ، قوه قضائیه و وزارت مسکن و شهرسازی د استانداریها تشکیل خواهد شد . کمیسیون حسب مورد و با توجه به طرح جامع نسبت به صدور رای قلع بنا یا جریمه معادل ۵۰% تا ۷۰ % قیمت روزاعیانی تکمیل شده اقدام خواهد نمود .

مراجع ذیربط موظفند برای ساختمان هایی که طبق مقررات این قانون و نظر کمیسیون برای آن ها جریمه تعیین و پرداخت گردیده در صورت درخواست صاحبان آن ها برابر گواهی پایان کار صادر نمایند .))

برای ساخت و ساز و احداث بنا در خارج از محدوده قانونی و حریم شهرها آیین نامه ای در سال ۱۳۵۵ به تصویب رسیده است که این به معنای آن است که ساخت و ساز خارج از محدوده شهرها می بایست مطابق این آیین نامه انجام شود در غیر اینصورت کمیسیون ماده ۹۹ مذکور در فوق می تواند وارد عمل شود و اگر مفادین آیین نامه رعایت نشود و سازنده مرتکب تخلف شده باشد این کمیسیون می تواند رای به قلع بنا یا جریمه معادل ۵۰ تا ۷۰% قیمت روز ملک صادر نماید.


آرایی که کمیسیون ماده ۹۹ صادر می نمایند قابل اعتراض در مرحله و یا در واقع کمیسیون تجدید نظر نیستند و تنها ظرف مهلت ۳ ماه از تاریخ ابلاغ قابل اعتراض و طرح شکایت در دیوان عدالت اداری می باشد .

که جهت ثبت دادخواست در خصوص نقض این آراء می بایست یک دادخواست بسیار کامل از جهت حقوقی تنظیم گردد که بعد از ثبت آن و ارجاع به شعبه مربوطه حتی هرچند رسیدگی در دیوان عدالت اداری به صورت غیر حضوری می باشد اما با حضور در شعبه مربوطه و صحبت پیرامون دادخواست ارائه شده ذهن مقام محترم رسیدگی کننده را تسخیر نمود چرا که صحبت شفاهی به مراتب موثر تر از صحبت از طریق لوایح خواهد بود . البته لازم به ذکر می باشد نحوه تنظیم لوایح و صحبت کردن با قاضی محترم نیاز به تخصص خاصی در موضوعات مطروح در دیوان عدالت اداری می باشد .

آرایی که شعبه بدوی دیوان عدالت اداری صادر می نمایند نیز ظرف مهلت ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ قابل اعتراض در شعب تجدید نظر دیوان عدالت اداری می باشد که در این مرحله نیز می بایست دادخواست تجدید نظر در این خصوص تنظیم گردد . در صورت نقض رای توسط دیوان عدالت اداری موضوع مجددا به کمیسیون ماده ۹۹ ارجاع داده خواهد شد که با توجه به رای دیوان عدالت اداری اقدام به صدور رای نمایند.

منبع : گروه وکلای تهران
+ نوشته شده توسط Neginimanian1952 در پنجشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۸ قبل از ظهر، ۴ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha